poniedziałek, 13 czerwca 2022

Kontrast 2022 - Festiwal Malarstwa Figurkowego, 11-12.06.2022

 Po 4 latach nieobecności udało mi się wziąć udział w festiwalu malarstwa figurkowego w Warszawie - Kontrast 2022. Jest to następca niegdysiejszego festiwalu figurkowego Hussar. Obecnie pod zmienioną nazwą, formułą i miejscem (Ursynów, wcześniej Ochota) zebrał dość pokaźną ilość modelarzy i prac. Zgłoszono ich 623 (nie wiem ilu malarzy nie dojechało bo na pewno nie wszyscy zdołali).  Niekiedy w gablotach prace były wręcz ściśnięte, co z kolei podpowiada mi, że organizatorzy nie przewidzieli takiego sukcesu (i dobrze - lepiej zawsze w tę stronę). W kolejnej edycji sala poświęcona wystawie powinna być już większa.

A same prace? Podzielone na dwie główne kategorie - Master i Standard. Master dla tych co profesjonalnie malują oraz tych co zwyciężali w poprzednich edycjach konkursu. Standard natomiast dla malarzy jeszcze bez sukcesów. Wszystko podzielone na wiele kategorii (single fantasy do 54mm, Single SciFi powyżej 54mm, Potwory, Maszyny, popiersia... etc). Kategorii było mnóstwo, plus kilka nowych jak Oddział, Regiment czy Armia. Można było wykazać się na wielu polach, a jeśli dodamy do tego, że przyznawano po kilka medali (klasa Standard) czy statuetek (Master) za 3., 2. i czasem nawet za 1. miejsce w jednej kategorii to jak ktoś się postarał mógł liczyć choćby na jedną nobilitację swojej pracy.

Miejsce wystawy to Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy". Budynek na weekend 11-12 czerwca był w całości zarezerwowany przez festiwal. Odbywały się tam pokazy gier bitewnych (dwie pokaźne sale ze stołami i różnymi systemami), warsztaty, mnóstwo stoisk wszelakich firm modelarskich i figurkowych, pokazy na auli (uczestniczyłem w sobotnich u Katarzyny Górskiej i Francesco Farabiego) oraz konkurs speedpaintingu (odpadłem w niedzielnej rundzie).

Było fajnie i nie żałuję przyjazdu na weekend. Do tego w loterii wylosowałem arkusze wodnych transferów Sci-Fi od Green Stuff (loteria dotyczyła wszystkich uczestników wystawy) oraz zdobyłem srebro w kategorii Standard Single Fantasy do 54mm za moją Gnoblę :)

Troszkę zdjęć w rozwinięciu posta. Figurek było całe legiony - zdjęcia przedstawiają jedynie cząstkę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz