sobota, 22 lutego 2014

Prosty sposób na flagę na polu bitwy

Ten sposób na zrobienie flagi nie jest wyszukany, rzekłbym nawet, iż jest jednym z tych, które same wpadają do głowy gdy zadamy sobie pytanie: jak tu zrobić powiewający baner ?
Sposób nie nadaje się oczywiście na wymuskaną dioramę bądź do figurki malowanej na poziomie master, ale już jako część makiety, checkpoint bądź cel w scenariuszach Warmachine - czemu nie ? Zrobienie takiego "cuda" zabierze nam zaledwie kilkanaście minut życia plus czas na schnięcie kleju i farbek. 

Czego potrzebujemy?
1. cienki materiał (ja użyłem zwykłej gazy)
2. vikol
3. jakaś podstawka (u mnie kółka wycięte z płyty wiórowej z "pleców" szafy)
4. drucik bądź odpowiedni bits służący za kij.

Krok po kroku. 
Wycinamy prostokątny kształt w naszym materiale:

Następnie pomiędzy warstwy materiału wbijamy kijek i powierzchnię flagi smarujemy porządnie klejem vikol z obu stron; 

Tak "przyrządzoną" flagę ustawiamy pionowo i pozostawiamy do schnięcia. Efekt powiewania na wietrze jeśli nie zrobił się sam (materiał jest mokry i podatny na wszelkie nim ruchy) to możemy dopomóc ten proces kształtując efekt wiatru palcami. 
Materiał pozostawiony na godzinę jest już twardy jak plastik i nadaje się do dalszej obróbki. Obcinamy nożyczkami czy nożykiem wszystkie odstające nitki i nakładamy podkład (ja po tym pociągnąłem jeszcze lakierem):

Reszta to detal - ozdobna podstawka (tutaj z akcentem z gipsowych cegiełek jakie już posiadałem) i proste malowanie (dosłownie jeden kolor podstawowy i dalej już tylko drybrush).
Jeśli ktoś chce aby baner był bardziej gładki można użyć zamiast materiału zwykłej kartki papieru - sprawdziłem, działa, wygląda jak najbardziej spoko, ale zdjęć nie uświadczycie bo tego wariantu flagi nie dokończyłem. 

1 komentarz: